2016 COMMITTEE LIST

 

ACCOUNTING & FINANCE
Chair: Mike Alig Enhanced Telecommunications
John Dalton NITCO
Chris Geimer Endeavor Communications
Scott Hiatt Ninestar Connect
Tm Lawrence Kehlenbrink, Lawrence & Pauckner
Greta Lynch Rochester Telephone

 

ASSOCIATE MEMBERS 
Chair: Arik Lee ElectriCom
Steve Appel  MACC 
Mike Carpinelli  Calix
Darren Dierbeck Vantage Point Solutions 
Ryan Keeley  Unitel Insurance 
Chuck Skelton  ElectriCom 
Debbie Trusty   Unitel Insurance

 

AWARDS
Chair: Mark Grady New Paris Telephone
Bruce Hanway Monon Telephone
Neil Krevda Verizon
Randy Maish Mulberry Telecommunications
Alan Matsumoto CenturyLink
Lee VonGunten Craigville Telephone 

 

CONVENTION 
Chair: Darren Dierbeck  Vantage Point Solutions
Bart Bretsch Yates Engineering 
Mark Dickerson LightStream
Julie Gogel Telcom Insurance Group
Neil Krevda Verizon
Arik Lee ElectriCom
Alan Matsumoto CenturyLink
Cullen McCarty Smithville Communications
Tami Paulik Rochester Telephone
Chuck Skelton ElectriCom
Anita Stutzman New Paris Telephone
Randy Tepatti Ligonier Telephone
Sally Wlasuk NTCA
August Zehner Indiana Fiber Network

 

DECEMBER CONFERENCE 
Chair: Bob Stewart Frontier Communications       
Mike Bonahoom Indiana Fiber Network
Mark Dickerson LightStream
Alan Matsumoto CenturyLink
Joe McCarter Rochester Telephone
Steve Rogers AT&T
Lee VonGunten Craigville Telephone

 

GREAT LAKES TECHNOLOGY SHOWCASE
Chair: Randy Tepatti Ligonier Telephone
Kristen Cafouros IBTA
Mike Carpinelli Calix
Paul Dauby Mid-State Consultants
Darren Dierbeck Vantage Point Solutions
Ryan Keeley Unitel Insurance
John Koppin IBTA
Arik Lee ElectriCom
Charles Moses Ohio Telecom Association
Don Paige Amino Communications
Scott Stevenson Telecom Association of Michigan
Doug Theis Expedient Data Centers 
Debbie Trusty Unitel Insurance

 

LEGISLATIVE
Chair: Neil Krevda Verizon
Dave Lewis AT&T
Alan Matsumoto CenturyLink
Cullen McCarty Smithville Communications
Paul Pederson TDS Telecom
Steve Rogers AT&T
Bill Soards AT&T
Bob Stewart Frontier Communications

 

REGULATORY
Chair: Alan Matsumoto CenturyLink
Ann Becker Lewis & Kappes
Ralph Cuhna INECA
Kelly Dyer Indiana Fiber Network
Mike Harian Tele-Media Solutions  
Neil Krevda Verizon
Paul Pederson TDS Telecom
Steve Rogers AT&T

 

SMALL COMPANY
Chair: Randy Maish Mulberry Telephone
Mike Burrow Ninestar Connect
James Dauby  PSC 
Mark Dickerson LightStream
Dave Fox Sweester Telephone
Mark Grady New Paris Telephone
Bruce Hanway Monon Telephone 
Mike Harian Tele-Media Solutions
Darin LaCoursiere Endeavor Communications
Neil Laymon Citizens Telephone
Joe McCarter Rochester Telephone
Cullen McCarty Smithville Communications
Darby McCarty Smithville Communications
Kevin McGuire Enhanced Telecommunications
Sharon McKay NITCO
Chad Miles Enhanced Telecommunications 
Tim Miles Swayzee Telephone 
Joanie Paxson Citizens Telephone
Paul Pederson TDS Telecom
Steve Poore New Lisbon Telephone
Steve Scott Geetingsville Telephone
Lee VonGunten Craigville Telephone

 

SPRING MEETING
Chair: Joanie Paxson Citizen Telephone
Arik Lee  ElectriCom
Darby McCarty Smithville Communicaions 
Sharon McKay NITCO
Tim Miles Swayzee Telephone
Mick Payne Cisco
Robert Ramsey Indiana Fiber Network
Steve Rogers AT&T
Chuck Skelton ElectriCom
Cindy Taylor Ligonier Telephone

 

TECH 
Chair:  Ron Brumbarger BitWise Solutions
Mike Carpinelli Calix
Paul Lucci PrimeMedia 
Doug Theis Expedient Data Storage

 

TELPAC INDIANA BOARD OF DIRECTORS
Chair: Randy Maish Mulberry Telephone
James Dauby PSC
Mark Dickerson  LightStream
Paul Pederson TDS Telecom
Lee VonGunten Craigville Telephone